• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

• Uczniowie ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 104 im. Macieja Rataja w Warszawie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF!

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. SZKOŁA PODSTAWOWA nr 104 im. Macieja Rataja w Warszawie włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF.
            Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.
            Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.
            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.  W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
            W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także SZKOŁA PODSTAWOWA nr 104, która zorganizowała w ramach tego dnia zajęcia oraz aktywności celebrujące i akcentujące Prawa Dzieci.

• WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY DZIELNICY WILANÓW

• 1 stycznia 2024 to data rozpoczęcia się nowej kadencji Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wilanów! Z tej okazji zostały ogłoszone wybory Radnych, którzy przez kolejne dwa lata będą reprezentować młodzież z całej dzielnicy prowadząc projekty, podejmując inicjatywy i konsultując działania z Urzędem Dzielnicy.

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły, którzy ukończyli 13 lat do zgłaszania swoich kandydatur do 21.11.2023 do opiekunów lub członków prezydium DSU.

W dniach 22.11.-30.11.2023 będzie prowadzona kampania wyborcza w szkole, a 1.12.2023 odbędą się wybory 2 naszych przedstawicieli do MRDW.

Więcej informacji o MRDW znajdziecie : Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wilanów - Strona główna (wilanow.pl)

Opiekunowie DSU

Materiały informacyjne zaczerpnięte ze strony MRDW na Facebooku.

• Pożegnanie

• Z głębokim smutkiem żegnamy panią Jadwigę Wilczak wieloletniego nauczyciela -42 lata. Społecznośc SP 104

• TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO 13.11.2023 – 23.11.2023

• Szanowni Państwo, drodzy Rodzice, Nauczyciele, wspaniali Uczniowie w związku z faktem, że październik i listopad to miesiące w których w sposób szczególny koncentrujemy się na zdrowiu psychicznym, w naszej szkole organizowane są wydarzenia, spotkania ze specjalistami oraz darmowe konsultacje, których celem jest zwiększenie świadomości Młodych Ludzi i ich Rodziców na temat zdrowia psychicznego, a także wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną.

• Wyniki konkursu

• "DYNIA - KRÓLOWA POWSIŃSKIEJ JESIENI"

Miło nam ogłosić wyniki II WILANOWSKIEGO KONKURSU

"Dynia - królowa powsińskiej jesieni".

W konkursie wzięło udział ponad 30 prac przygotowanych przez wilanowskich uczniów i przedszkolaków wraz z ich rodzinami. Wszystkie dynie były wyjątkowe i kreatywne!

Decyzją jury:

I miejsce otrzymuje -  Blanka i Teodor Kutyba  kl. 1B - SP104

II miejsce otrzymuje - Taya Varvashevich gr. 5 - Przedszkole 436

III miejsce otrzymują ex aequo: Jonatan Borowski  kl. 1A - SP104,

Matylda Wieczorek kl. 2B - SP104

Wyróżnienia otrzymują:Szymon Wulczyński OP - SP104,

Julia Częścik OP - SP104,

Ola Krzywańska kl. 5A - SP104.

Gratulacje!

Nagrody dla zwycięzców są do odbioru przez rodziców/opiekunów w sekretariacie szkoły codziennie miedzy 8.00 - 16.00.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału za rok:)

• Pamiętamy...

• W związku ze zbliżającym się dniem 1 listopada , dzieci z oddziału przedszkolnego i przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego odwiedziły Cmentarz Powstanców Warszawy.