• PSO

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

1. Na ocenę bieżącą, śródroczną i roczną składają się m.in.:

a) oceny ze sprawdzianów pisemnych (po dziale; zapowiedziane tydzień przed; wpisane do e-dziennika);

b) znaczące osiągnięcia w konkursach, czyli tytuł laureata/finalisty/wyróżnienie ;

c) oceny z kartkówek (zapowiedziane i niezapowiedziane; nie więcej niż 3 ostatnie jednostki tematyczne);

d) odpowiedź ustna (z 3 ostatnich lekcji);

e) przygotowanie do lekcji;

f) aktywność indywidualna;

g) praca na lekcji, praca w grupie;

h) oceny z pracy domowej (nieodrobiona praca domowa ma być zrobiona);

i) praca dodatkowa (np. projekt);

j) oceny ze znajomości mapy;

2. Ocena śródroczna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen; najważniejszą rolę odgrywają prace pisemne i aktywność.

3. Uczeń ma OBOWIĄZEK PRZYSTĄPIENIA DO WSZYSTKICH ZAPOWIEDZIANYCH PRAC PISEMNYCH.

4. UCZEŃ NIEOBECNY (nieobecność usprawiedliwiona, dłuższa niż 3 dni) NA PRACY PISEMNEJ ma obowiązek ją napisać w ciągu 2 tygodni od powrotu do szkoły. Uczeń sam zgłasza się do nauczyciela przedmiotu w celu ustalenia terminu napisania przez niego sprawdzianu/kartkówki. Nienapisanie takiej pracy skutkuje wpisaniem oceny niedostatcznej. W dzienniku zajęć odnotowane to będzie zapisem "[nb 1]".

5. Ocenę niedostateczną z pracy pisemnej uczeń może poprawić w terminie wskazanym przez nauczyciela (w ciągu 2 tygodni od dnia otrzymania informacji o ocenie). Po upływie wyznaczonego terminu, uczeń nie ma możliwości poprawić tej oceny. Obie oceny (w tym z poprawy) są równoważne.

6. Poprawa prac pisemnych powinna być przeprowadzona po zajęciach obowiązkowych i jest przeprowadzona dla ucznia tylko jeden raz. Uczeń może jeden raz poprawić ocenę dopuszczającą lub dostateczną, chyba że nauczyciel zdecyduje inaczej.

7. Uczeń niepracujący samodzielnie podczas kartkówki/sprawdzianu otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy.

8. Uczeń ma obowiązek systematycznie i aktywnie uczestniczyć na zajęciach.

9. NIEPRZYGOTOWANIE do zajęć uczeń zobowiązany jest zgłosić nauczycielowi na początku lekcji.

Niezgłoszenie nieprzygotowania wiąże się z oceną niedostateczną.

Uczeń ma prawo do zgłoszenia jednego nieprzygotowania  (przy 1 godzinie w tygodniu) / dwóch nieprzygotowań (przy 2 godzinach w tygodniu) w ciągu semestru w czasie sprawdzania listy obecności.

(Zgłoszenie nieprzygotowania nie zwalnia ucznia z pracy na lekcji oraz nie zwalnia ze sprawdzianów wiadomości, zapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych oraz długoterminowych prac domowych).

Za każde następne nieprzygotowanie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

10. Za aktywność na lekcji uczeń może otrzymać plus. Trzy plusy dają ocenę bardzo dobrą.

11. Nieobecność na lekcji geografii nie zwalnia ucznia od przygotowania na następną lekcję.

Uczeń, który był nieobecny na zajęciach ma obowiązek uzupełnić materiał, który był na lekcji.